Tisk
Home Up

 

 

Lidové noviny
7. května 1945

Vítězství spojenců, Německo bezpodmínečně kapitulovalo

Jodl podepisuje kapitulaciČtk - Londýn, 7.května. Reuter. - 15.22 hod.: Ohlášení, že Německo po boji, trvajícím pět let a osm měsíců tohoto boje bezpodmínečně zanechalo, bylo učiněno novým německým zahraničním ministrem Schwerinem von Crosigkem v projevu, který byl vysílán německou stanicí ve Flensburgu ve 14.30 hod.

Stalo se tak těmito slovy:

Němečtí mužové a ženy! Vrchní velitelství branné moci oznámilo dnes z příkazu velkoadmirála Dönitze, že všechna bojující německá vojska se bezpodmínečně vzdávají.

Reuter k tomu dodává, že ještě nelze říci, zda rozkazu admirála Dönitze bude automaticky uposlechnuto všemi německými silami, stojícími dosud v poli. Krátce předtím, něžli dánský rozhlas, který je nyní v moci spojenců, oznámil tuto zprávu, ohlásil také, že německé síly v Norsku kapitulovaly.

Čtk - Remeš, 7.května (Reuter). Spojenci oznámili dnes oficielně, že Německo bezpodmínečně kapitulovalo. Kapitulace byla provedena ve 14.41 hodin francouzského času dnes v malé školní budově, kde je hlavní stan generála Eisenhowera. Za Německo podepsal generáloberst G. Jodl, nový náčelník německého generálního štábu. Náčelník Eisenhowerova generálního štábu generál Wedellsmith podepsán za nejvyšší spojenecké velitelství, generál Ivan Suzloparov podepsal za Sovětský svaz a generál Francois Sevez za Francii.

  nahoru