Tisk
Home Up

 

 

Národní osvobození
8. srpna 1945

Atomová energie uvolněna pro válku i mír

ČTK Washington 6.srpna (Reuter).

President Truman dnes oznámil tisku, že v uplynulých hodinách byla na Japonsko svržena první atomová puma, která má dvoutisíckráte větší tříštivost než britská puma „Grand Slam" jež dosud byla nejmocnější pumou na světě. President Truman sdělil, že dva velké závody a několik menších továren ve Spojených státech se zabývá výrobou atomové síly. V továrnách se pracuje již přes půl třetího roku.

Touto pumou, prohlásil president Truman, jsme zvýšili revolučním způsobem destrukční možnosti a tak jsme doplnili rostoucí sílu našich ozbojených sil. Budou vyráběny ještě účinnější typy atomových pum, než jsou druhy produkované nyní. Churchill a zesnulý president Roosevelt se rozhodli vyrobit atomové pumy na území v USA, jež bylo mimo dosah nepřátelského bombardování. Síla, z níž slunce čerpá svoji moc, byla nyní uvolněna, prohlásil Truman a připomněl, že již před rokem 1939 pokládali vědci theoreticky za možné uvolňovati atomovou energii. Nikdo však neznal praktický způsob, jak toho dosáhnout. Můžeme být vděčni Prozřetelnosti, že Němci měli své „V-1" a „V-2" teprve pozdě a v omezeném množství, a můžeme být ještě vděčnější, že neměli atomových pum. Roku 1939 ještě před Pearl Harbourem jsme sjednotili vědecké poznatky Spojených Států a Velké Británie a tím se nám dostalo neocenitelné pomoci pro naše vítězství. Na budování továren na atomové pumy bylo účastno 125.000 osob. Ve výrobě je nyní zaměstnáno 65.000 osob. Mnozí tu pracují již dva a půl roku, avšak málo z nich vědělo, co vyrábějí. Spojené státy věnovaly na tento riskantní vědecký pokus dvě miliardy dolarů a měly úspěch. Jsme nyní připraveni zničit ještě rychleji a úplněji každý japonský produktivní podnik nad zemí, nechť je v kterémkoli městě. Zničíme jejich doky, jejich továrny a dopravní spoje. Nechť není žádného nedorozumnění.

 

Historická fakta: Při atomovém útoku na Hirošimu zahnulo 80.000 lidí, dalších 120.000 zemřelo na následky bombardování. 9. srpna provedly USA stejný útok na město Nagasaki s bilancí 24.000 mrtvých.

  nahoru